Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Dieta lekkostrawna dla dzieci. Czego unikać?

20 października 2022 dieta lekkostrawna dla dzieci


Dieta lekkostrawna dla dzieci charakteryzuje się tym, że odciąża cały układ pokarmowy bądź jego poszczególne elementy. Dodatkowo leczy i regeneruje organizm człowieka. Takie diety stosuje się, aby pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia i odżywiania. Lekkostrawne jedzenie usprawnia trawienie pokarmu i wchłanianie substancji odżywczych. Diety lekkostrawne stosuje się w przypadkach obciążenia niektórych narządów. Są to, np. trzustka czy wątroba, podczas biegunek i wzdęć, a nawet podczas występowania niedoborów wybranych składników odżywczych.
Tworząc dietę lekkostrawną, należy brać pod uwagę takie składniki, które odciążą pracę układu pokarmowego, są łatwostrawne i pozwolą mu w spokoju pracować. Diety lekkostrawne stosuje się u niemowląt i młodych dzieci, ponieważ ich układy pokarmowe dopiero się rozwijają. U starszych dzieci wprowadza się takie diety z powodu chorób układu pokarmowego. Dieta lekkostrawna pełni przy nich kluczową funkcję w leczeniu i łagodzeniu objawów.

Zasady tworzenia diety lekkostrawnej dla dzieci

Dieta lekkostrawna dla dzieci nie jest problematyczną w skomponowaniu. Dzieciom nie wolno podawać ciężkostrawnych produktów, ponieważ obciążają one znacząco pracę układu pokarmowego. Należy wybierać produkty łatwe do strawienia przez ich żołądki. Aby stworzyć lekkostrawną dietę dla swojego dziecka, nie trzeba być ekspertem żywieniowym czy dietetykiem. Wystarczy kierować się prostymi zasadami. Głównymi zasadami podczas tworzenia diet lekkostrawnych dla dzieci są: mało tłuszczu, błonnika, ograniczenie przypraw do minimum, spożywanie regularnych posiłków, odpowiednie nawodnienie, dokładne przeżuwanie posiłków. Istotna jest również metoda obróbki cieplnej posiłków. Najlepszymi metodami są gotowanie na wodzie lub parze, a także pieczenie i duszenie w naczyniu żaroodpornym.

Co jeść, a czego nie?

dieta lekkostrawna dla dzieci

Podczas komponowania diety lekkostrawnej należy używać tłuszczy roślinnych takich jak olej słonecznikowy, rzepakowy czy oliwa z oliwek. Z tłuszczy zwierzęcych warto wybierać masła bogate w witaminy A i D. Podczas przygotowywania dania należy używać niewielkich ilości tłuszczy, ponieważ w zbyt dużych ilościach obciążają układ pokarmowy.
Jeśli chodzi o źródła białka, to trzeba wybierać odpowiednie sprawdzone mięsa i ryby oraz mleko, jogurty czy twarożki. Zaleca się chudy drób tj. indyk i kurczak bez skóry, chude wędliny, chude polędwiczki wieprzowe i schab, zsiadłe mleko i jogurty naturalne, chude ryby np. sandacz, dorsz lub sola, oraz jajka gotowane na miękko.
W przypadku błonnika należy dzieciom podawać białe pieczywo, warzywa i owoce obrane ze skórki lub ugotowane. W diecie lekkostrawnej należy ograniczać błonnik do minimum, mimo że ma nieopisany wpływ na nasz organizm. Nie jest wskazane, aby dzieci spożywały surowe warzywa i owoce.
Przyprawy w diecie lekkostrawnej dla dzieci należy ograniczyć do minimum. Są ciężkostrawne oraz powodują produkcję dodatkowych soków trawiennych.
Dzieci i niemowlęta powinny spożywać dania z wyżej wymienionych produktów, przyrządzane poprzez gotowanie na wodzie lub parze czy pieczone, lub duszone w piekarniku. Należy wyeliminować smażenie na tłuszczu całkowicie. Przy diecie lekkostrawnej bardzo istotne jest nawodnienie, a także regularne posiłki (pięć posiłków dziennie).

Jak przedłużyć paznokcie

Redakcja agusiowo.com.pl

"Agusiowo" to serwis internetowy, który poświęca się tematom związanym z parentingiem, opieką nad dziećmi, dietą, zdrowiem oraz domem. Redakcja ta oferuje rodzicom praktyczne porady, inspirujące artykuły oraz informacje na temat wychowywania dzieci, dbałości o zdrowie i odpowiednie odżywianie. Zespół redakcyjny "Agusiowo" składa się z doświadczonych specjalistów w dziedzinie wychowania dzieci, dietetyki, zdrowego stylu życia oraz domowych porządków, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc rodzicom w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami i stworzeniu harmonijnej atmosfery w domu. Celem redakcji "Agusiowo" jest nie tylko dostarczanie rodzicom praktycznych wskazówek i narzędzi, ale także inspirowanie do tworzenia bliskich i wspierających relacji z dziećmi oraz promowanie zdrowego stylu życia i harmonii w domu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

śniadanie dla rocznego dziecka
dieta lekkostrawna dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?