Dom i rodzina

Magazyn energii do domu – ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Magazyn energii do domu – ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Ocieplenie klimatu jest widoczne gołym okiem. Nie ma co się dziwić, że rządy światowe wzywają wszystkich do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Systemy fotowoltaiczne i wiatrowe są bardzo popularne, a wraz z nimi wzrasta zapotrzebowanie na magazyny energii. Czym są te urządzenia

Magazyn energii – co to jest?

Każdy wie, jak działa bateria lub akumulator. Na podobnej zasadzie działa magazyn energii do domu. Jest to oczywiście dużo większe urządzenie, które może mieć dodatkowe funkcje. Z racji coraz większej popularności magazynów energii pojawiają się coraz nowsze urządzenia, a naukowcy pracują jak jeszcze wydajniejszymi rozwiązaniami. Można to zauważyć po cenach, które jeszcze parę lat temu były zaporowe dla większości gospodarstw domowych. Obecnie dodatkowo można liczyć na dofinansowanie od rządu, co pozwala sporo zaoszczędzić nie tylko na magazynie energii, ale też systemie fotowoltaicznym.

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii do domu?

Coraz więcej gospodarstw domowych stawia na odnawialne źródła energii. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się w ostatnich latach fotowoltaika. System solarny opiera się na produkcji energii pozyskiwanej ze słońca. Oznacza to, że prąd produkowany jest w największej ilości w słoneczne letnie dni. Latem zapotrzebowanie na energię elektryczną jest znacznie mniejsze niż zimą. Zimą natomiast system solarny produkuje znacznie mniej prądu. Nadwyżkę z okresu letniego można zatem wykorzystać zimą dzięki magazynom energii. Takie urządzenie pozwala kumulować nadprodukcję prądu, a następnie ją zużyć, gdy zimą trzeba będzie ogrzewać cały czas dom lub gdy będzie przerwa w dostawie energii elektrycznej.

Kto powinien kupić magazyn energii?

Magazyn energii do domu to rozwiązanie praktycznie dla każdego, kto ma zamontowany system fotowoltaiczny. Również magazyn energii przyda się w gospodarstwie domowym, które używa pompy ciepła lub pozyskuje prąd z wiatru. Wszystkie odnawialne źródła energii powinny być wspomagane magazynami energii. Dzięki takim rozwiązaniom wpływa się na całą planetę. Odnawialne źródła energii zmniejszają ślad węglowy, korzystnie wpływają na środowisko, a przy tym są ekonomiczne. Energia pozyskiwana z takich źródeł jest praktycznie darmowa. Kupując dodatkowo magazyn energii do domu, można spać spokojnie przez cały rok. Nie trzeba się martwić, że zimą będą silne mrozy lub będzie długa, lub krótka przerwa w dostawie prądu. Można też bez ryzyka wyjechać na wakacje, bo na pewno brak prądu nie spowoduje, że zamrażarka się rozmrozi, a jedzenie w lodówce popsuje.

Jakie są rodzaje magazynów energii?

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na uzyskiwanie coraz lepszych i wydajniejszych urządzeń, w tym też magazynów energii do domu. Jeszcze parę lat temu wybór był znacznie mniejszy, a ceny bardzo wysokie. Obecnie można wybierać spośród różnych rodzajów tego typu urządzeń, a najpopularniejsze z nich to magazyny energii akumulatorowe i termiczne. Można też znaleźć urządzenia elektryczne, mechaniczne i chemiczne.

Udostępnij