Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Śniadania dla małych dzieci. Najlepsze przepisy.

20 października 2022 śniadanie dla rocznego dziecka


Najważniejszym posiłkiem dnia dla człowieka dorosłego, jak i dla rocznego dziecka jest śniadanie. Powinno ono być odpowiednio stworzone i zbilansowane oraz zawierać składniki mineralne, które dostarczą sporo energii. Dietetycy wyliczyli, że dla prawidłowego rozwoju małego dziecka, śniadanie powinno dostarczać aż 25% energii kalorycznej. W trakcie kilkugodzinnego nocnego snu poziom glukozy we krwi spada, a jest ona bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju mózgu. Zatem roczne dziecko powinno codziennie otrzymywać na początek dnia zdrowe i pełnowartościowe śniadanie, które przyczyni się do jego rozwoju fizycznego i intelektualnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o czym należy pamiętać komponując śniadanie dla rocznego dziecka
  • przykładowe potrawy i produkty na śniadanie dla malucha

Śniadanie dla rocznego malucha. O czym należy pamiętać?

Najlepszym rozwiązaniem jest, aby roczne dziecko rozpoczęło dzień od śniadania na ciepło, ponieważ organizm dziecka do strawienia i przyswojenia posiłku nie zużywa dużej ilości energii. Świetnym wyborem na śniadanie będą również produkty zawierające duże ilości węglowodanów, które stosunkowo szybko nasycają organizm i przekształcają się w energię. Takimi produktami są przede wszystkim dżemy, kasze, pieczywo czy miód. Śniadania rocznych dzieci powinny być urozmaicone tak, aby nie nudziły się dzieciom. Nie można im dzień w dzień podawać takich samych potraw, bo ich zniechęcimy. Sporo dzieci lubi dania mleczne, a także płatki śniadaniowe. Ich też nie powinno zabraknąć w jadłospisie śniadaniowym. Świetną alternatywą są również kanapki z wędliną i warzywami. Kanapki powinny być przede wszystkim złożone z delikatnego pieczywa i wędliny z dodatkiem rozmaitych warzyw. Oczywiście można codziennie urozmaicać kompozycję innymi warzywami.

Dzieciom nie powinno się dawać na śniadanie słodyczy, słodkich soczków czy drożdżówek, ponieważ dodadzą im energii na niedługo i są niezdrowe. W śniadaniach dla rocznych dzieci powinien być również uwzględniony nabiał w postaci mleka, jogurtów, sera żółtego, ponieważ zawierają w sobie wapń, czyli niezbędny składnik do prawidłowego rozwoju kości.

Przykładowe potrawy i produkty na śniadanie dla dziecka

śniadanie dla rocznego dziecka

Niektóre dzieci są uczulone na produkty mleczne. Z tego powodu poniżej przedstawiono kilka produktów na śniadania bezmleczne:
1. Kanapka z domową pastą jajeczną. Chleb nie może być posmarowany masłem lecz oliwą.
2. Kaszki gotowane na wodzie z dodatkiem owoców.
3. Budyń z kaszy jaglanej.
4. Omlet dyniowy (bez mleka).
Dla dzieci, które mogą spożywać produkty mleczne takie jak sery, kefiry, jogurty, mleko, masło przygotowano inne potrawy. Są to:
1. Warzywa z serem twarogowym.
2. Kaszka kukurydziana z dodatkiem owoców.
3. Twarożek z truskawkami najlepiej świeżymi, ale mogą być również mrożone.
Z innych przepysznych i pełnowartościowych śniadań można wyróżnić takie jak:
a) Jajecznica z dodatkiem świeżego pieczywa;
b) Owsianka z bananem i miodem;
c) Gotowana parówka z kanapką z serem i pomidorem;
d) Sałatka z łososiem i kanapką;
e) Twaróg z ogórkiem
f) Jajko na twardo na kanapce z dodatkiem ogórka kiszonego;
g) Tosty z serem żółtym;
Jak widać, istnieje wiele ciekawych i smacznych potraw, którymi można codziennie urozmaicać śniadania rocznym dzieciom. Trzeba poświęcić tylko chwilę czasu, aby sprawić uśmiech na twarzy dziecka. Rodzice powinni pamiętać o zasadach żywieniowych małych dzieci i wystrzegać się niezdrowych produktów.

Jak przedłużyć paznokcie

Redakcja agusiowo.com.pl

"Agusiowo" to serwis internetowy, który poświęca się tematom związanym z parentingiem, opieką nad dziećmi, dietą, zdrowiem oraz domem. Redakcja ta oferuje rodzicom praktyczne porady, inspirujące artykuły oraz informacje na temat wychowywania dzieci, dbałości o zdrowie i odpowiednie odżywianie. Zespół redakcyjny "Agusiowo" składa się z doświadczonych specjalistów w dziedzinie wychowania dzieci, dietetyki, zdrowego stylu życia oraz domowych porządków, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc rodzicom w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami i stworzeniu harmonijnej atmosfery w domu. Celem redakcji "Agusiowo" jest nie tylko dostarczanie rodzicom praktycznych wskazówek i narzędzi, ale także inspirowanie do tworzenia bliskich i wspierających relacji z dziećmi oraz promowanie zdrowego stylu życia i harmonii w domu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

śniadanie dla rocznego dziecka
dieta lekkostrawna dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?