Zapalenie płuc u dzieci nazywa się ostrą infekcję dolnych dróg oddechowych, której towarzyszy stan zapalny pęcherzyków płucnych. Najczęściej tę chorobę wywołuję wirusy i bakterie, ale zdarzają się przypadki, że dziecko zmaga się z zapaleniem płuc atypowym, alergicznym, grzybiczym czy też chemicznym.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są przyczyny zapalenia płuc
- jakie objawy mogą występować u dzieci
- jak wygląda leczenie zapalenia płuc u maluchów
Przyczyny zapalenia płuc
Czynniki etiologiczne zapaleń płuc u dziecka zależą od jego wieku. U noworodków najczęstszą przyczyną zapalenia płuc jest zakażenie wertykalne, czyli zakażenie bakteriami od matki przez kanał rodny w trakcie porodu. Są to najczęściej bakterie takie jak: bakterie z rodziny Enterobacteriacae, Streptococcus agalactiae czy Listeria monocytogenes.
Dzieci od trzeciego tygodnia życia do trzeciego miesiąca życia chorują na zapalenie płuc. Najczęściej przez zakażenie bakteriami takimi jak Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Bordetella pertussis, Chlamydia trachomatis. Rzadziej jednak przyczyną są wirusy.
Dzieci w wieku od czterech miesięcy do czterech lat są najbardziej podatne na zakażenia wirusowe. Pociechy w wieku od piątego do piętnastego roku życia są najbardziej zagrożone atypowymi zakażeniami czy bakteriami takimi jak Streptococcus pneumoniae.
Zapalenie płuc u dzieci objawy
Podczas bakteryjnego zapalenia płuc, najczęstszymi objawami są kaszel suchy. Zamienia się on w dalszym stadium choroby na kaszel mokry, wysoka gorączka, dreszcze i zlokalizowane bóle w jamie brzusznej.
Zakażenia bakteriami atypowymi wywołują u dzieci suchy kaszel, niewielką gorączkę, złe samopoczucie oraz bóle głowy. Podczas przebiegu tego zakażenia częstym objawem jest również świszczący oddech.
Jest wiele czynników ryzyka rozwoju poza szpitalnego zapalenia płuc. Można wymienić między innymi wiek dziecka, zaburzenia immunologiczne, przewlekłe choroby układu krążenia, oddechowego, pokarmowego czy też narażenia na wpływ działania używek takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Jeśli stan dziecka się nie poprawia, a gorączka i duszności narastają, to może to sugerować pojawienie się dodatkowych powikłań, którymi mogą być ropień płuca czy martwicze zapalenie płuc.
Leczenie zapalenia płuc u dzieci
Najlepiej, aby o wyborze sposobu leczenia zadecydował lekarz pediatra. To on określi etymologię choroby i dzięki temu wybierze on postępowanie i odpowiednią metodę leczenia. Po zbadaniu dziecka lekarz na podstawie obrazu klinicznego postawi odpowiednią diagnozę i zleci leczenie. Rodzice powinni dostosować się do zaleceń pediatry i podawać przepisane przez niego leki w odpowiednich godzinach i w odpowiednich dawkach przez wskazany czas. Informacje te podaje lekarz pediatra podczas wizyty po zdiagnozowaniu choroby. Rodzice podczas leczenia zapalenia płuc powinni zapewnić swojemu dziecku przede wszystkim odpoczynek, dostęp do świeżego powietrza oraz nawadniać je. Podczas antybiotykoterapii konieczne jest również podawanie probiotyków, które chronią i wspierają florę bakteryjną. Jeśli stan zdrowia dziecka nie ulega poprawie, konieczna jest ponowna wizyta u pediatry. Skieruje on dziecko na leczenie do szpitala, bądź zmieni metodę leczenia.